Марксистська соціологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Марксистська соціологія — це соціологічні дослідження з марксистської перспективи[1]. В Американській соціологічній асоціації є секція, присвячена питанням марксистської соціології, яка «зацікавлена у вивченні того, наскільки висновки з марксистської методології та марксистський аналіз можуть допомогти пояснити складну динаміку сучасного суспільства»[2]. Марксистська соціологія може сприяти розвитку критичної теорії і культурних досліджень.

Концепції та проблеми

[ред. | ред. код]

Ключові поняття марксистської соціології включають історичний матеріалізм, способи виробництва й відносини між капіталом і працею. Марксистська соціологія, перш за все, досліджує відносини між суспільством і економікою, але не обмежується ними. До ключових питань марксистської соціології належать:

Марксизм вважається однією з головних соціологічних парадигм та пов'язаний із теоріями конфлікту й критичною теорією. На відміну від марксистської філософії, марксистська соціологія приділяє мало уваги здійсненню класової революції та зосереджується на об'єктивному політико-економічному дослідженню суспільства, а не на критичній філософії праксису.

Історичний розвиток

[ред. | ред. код]

Марксистська соціологія виникла наприкінці XIX ст. під впливом ідей Карла Маркса. Вплив Маркса, поряд із Максом Вебером та Емілем Дюркгаймом, вважається одним із основоположних у ранній соціології. Перша марксистська школа соціології була відома як австромарксизм, серед її найпомітніших представників були Карл Грюнберг і Антоніо Лабріола.

На деякий час цей напрям був посилений Жовтневою революцією. Однак незабаром соціологія виявилася жертвою в боротьбі з «буржуазною» наукою в СРСР.

Література

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Allan G. Johnson, The Blackwell dictionary of sociology: a user's guide to sociological language, Wiley-Blackwell, 2000,
  2. Section on Marxist Sociology. Архів оригіналу за 23 листопада 2018. Процитовано 22 листопада 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]